Drodzy Czytelnicy, tematem sezonu otwierającym nasze pierwsze tegoroczne wydanie jest zakaźne zanikowe zapalenie nosa u świń (ZZZN), nazywane także chorobą nosoryjową lub nosoryjówką. Materiał na temat tego schorzenia, o niewątpliwie wieloczynnikowej etiologii, które może występować zarówno endemicznie, jak i pojawiać się sporadycznie w zależności od czynników środowiskowych oraz statusu immunologicznego stada, przygotowała dr n. wet. Małgorzata Pomorska-Mól, która jest adiunktem w Zakładzie Chorób Świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Kolejne artykuły eksperckie, dotyczące zdrowia świń opracowali dla nas: prof. dr hab. Tomasz Stadejek (Perspektywy zwalczania zespołu rozrodczego świń) oraz dr n. wet. Artur Jabłoński (Haemophilus parasuis – mikroorganizm, zakażenie, rozpoznanie choroby). Miło mi powitać na naszych łamach zagranicznych ekspertów – hyopatologów, których obecność jest możliwa dzięki współpracy redakcji z międzynarodowym portalem 3trzy3. Dzięki tej kooperacji mamy dostęp do światowych nowinek poświęconych wszystkim aspektom produkcji świń: zdrowia, zarządzania, środowiska, bioasekuracji, dobrostanu, genetyki i ekonomii. Zapraszam Państwa na stronę 30. Z kolei na stronie 58 znajdziecie Państwo informacje dotyczące chorób koni. W tym wydaniu zamieściliśmy tekst dotyczący Postępowania i leczenie w nagłych przypadkach chorób koni, ale zamierzamy ten dział systematycznie poszerzać. W ubiegłym roku we wszystkich wydaniach „Weterynarii w Terenie” drukowaliśmy testowy program edukacyjny. Podczas I edycji programu przesyłaliście Państwo do redakcji rozwiązania 4 testów, odpowiadając łącznie na 100 pytań. Wszystkie pytania były układane przez specjalistów na podstawie artykułów publikowanych w czasopiśmie. Uczestnicy programu odpowiadali na pytania bardzo precyzyjnie, dlatego walka o pierwsze miejsce była niezwykle wyrównana. Zwycięzcą I edycji programu edukacyjnego został lek. wet. Adam Kapitaniak, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Gratulujemy! W tym roku, dzięki przychylności Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej będziemy kontynuować program edukacyjny. Zachęcam Państwa do nadsyłania kart odpowiedzi podczas drugiej edycji.
Zakas hodowli norek, nowe przepisy o dobrostanie zwierząt gospodarkich, spadek pogłowia trzody chlewnej - te i inne interesujące informacje właśnie tutaj!
Zakaźne zanikowe zapalenie nosa u świń (ZZZN), nazywane także chorobą nosoryjową lub nosoryjówką, jest schorzeniem o wieloczynnikowej etiologii, w której wiodącą rolę przypisuje się dermonekrotoksycznym szczepom Pasteurella multocida oraz toksynotwórczym pałeczkom Bordetella bronchiseptica
Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS) jest wywoływany przez wirus należący do rodziny Arteriviridae (PRRSV). Choroba pojawiła się niemal jednocześnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
Nowoczesny, intensywny chów świń charakteryzuje się wysoką koncentracją zwierząt w dużych gospodarstwach liczących nawet dziesiątki tysięcy zwierząt. Zmienia się także technologia produkcji świń. Nowe sposoby chowu trzody chlewnej zakładają wczesne odsadzanie prosiąt od matek oraz użytkowanie zwierząt o wysokich właściwościach produkcyjnych (mięsność, plenność).
Od 30 lat rośnie zainteresowanie badaczy rolą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ang. polyunsaturated fatty acids – PUFA) w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowonaczyniowych, ponieważ wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie przeciwzapalne, antyarytmiczne i przeciwagregacyjne.
Cirkowiroza świń, czy też jak ostatnio zaproponowano – wielonarządowa choroba związana z PCV2 (PCV2-SD), jest stosunkowo nową chorobą opisaną po raz pierwszy w Kanadzie w 1996 roku przez dr Johna Hardinga i dr Edwarda Clarka. Badania retrospektywne wykazały jednak, że zakażenia tym wirusem występowały w Niemczech już w 1962 roku, a chorobę obserwowano w Europie od połowy lat 80. XX wieku.
Cirkowirus świń typ 2 (PCV2) jest wiązany z kilkoma chorobami we wszystkich fazach produkcji ogólnie znanych jako choroby związane z PCV2 (PCVAD). Świnie zakażone PCV2 sieją wirus ze wszystkimi wydzielinami ciała i dlatego transmisja pozioma jest tak ważna.
Fosfor, należący do pierwiastków mineralnych, odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu organizmów żywych, a szczególnie zaznacza się jego wpływ na zdrowotność krów mlecznych. Aniony fosforu ściśle współpracują z kationami wapnia, co warunkuje odpowiednią strukturę i dynamikę układu szkieletowego i tkanki zębowej.
Herpeswirus bydła typu 1 (BHV1), określany wcześniej także jako wirus IBR/IPV, należy do najważniejszych czynników zakaźnych bydła. Wirus ten powoduje między innymi zakaźne zapalenie nosa i tchawicy (IBR), pęcherzykowe zapalenie błony śluzowej sromu i pochwy u krów (IPV) oraz napletka i prącia u buhajów (IBP).
W medycynie obowiązuje zasada głosząca, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku chorób zakaźnych zagadnienia związane z profilaktyką są szczególnie ważne. Koszt leczenia i niepewność jego wyniku można przeciwstawić bardzo dobrym efektom szczepień ochronnych.
Zapalenia gruczołu mlekowego są przyczyną ogromnych strat, które można podzielić na ekonomiczne i społeczne. Straty ekonomiczne dotyczą głownie właścicieli zwierząt i przemysłu mleczarskiego. Podczas stanu zapalnego dochodzi nie tylko do obniżenia wydajności mlecznej, ale także do zmiany zawartości podstawowych składników mleka.
Celem niniejszej publikacji jest pogłębienie wiedzy lekarzy praktyków zajmujących się rozrodem bydła w zakresie patogenezy chorób rozwijających się w narządach rozrodczych na poziomie komórkowym, co może przyczynić się do udoskonalenia wczesnego rozpoznawania przyczyn niepłodności i predyspozycji do rozwoju zapalenia gruczołu mlekowego.
Publikacja stanowi fragment książki pt. Postępowanie i leczenie w nagłych przypadkach chorób koni.
Celem artykułu było przedstawienie opisu przebiegu i metod rozpoznania zakażeń na tle MEV na fermie norek.
Dla każdego na świecie zainteresowanego rozrodem bydła Madryd był miejscem miesiąca! 300 lekarzy weterynarii z 23 krajów, zaproszonych przez firmę Ceva Santé Animale, przedstawiło najnowsze badania dotyczące zarządzania rozrodem bydła. 8 najlepszych ekspertów podzieliło się wiedzą specjalistyczną dotyczącą związku pomiędzy żywieniem, rozrodem, anestrus u krów, zarządzaniem śmiertelnością zarodków. Sympozjum, które było pierwsze z serii, dostępne było w 5 językach.
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 2008 r. do chwili obecnej jest adiunktem w Zakładzie Chorób Świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. W 2011 r. uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej.
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.
24 listopada 2012 r. w Orzeszu odbyło się pierwsze z cyklu pięciu spotkań warsztatowych organizowanych przez Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie we współpracy z PPH Eskulap sp.j. oraz Pfi zer Animal Health.
Firma ScanVet organizuje cyklicznie konferencje o zasięgu krajowym lub lokalnym, skierowane do lekarzy weterynarii zajmujących się trzodą chlewną, bydłem i małymi zwierzętami. 2 lutego w Toruniu odbyło się spotkanie poświęcone problemom w rozrodzie świń.